Atrakcje Turystyczne

Szklarska Poręba leżąca u stóp Szrenicy (1362 m.n.p.m) jest jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejscowości tego rejonu Karkonoszy. Jej urok to nie tylko niezwykła biała szata w okresie zimowym, ale też przepiękne krajobrazy dostępne ze szlaków turystycznych zarówno w Karkonoszach jak i w Górach Izerskich, co czyni ją atrakcyjnym miejscem o każdej porze roku. W pobliżu naszego obiektu znajduje się malowniczy punkt widokowy na szczycie Wysokiego Kamienia (1058 m.n.p.m), dalej szlak w kierunku nieczynnej kopalni kwarcu "Stanisław" (1050 m.n.p.m), skąd już tylko krok do stacji narciarstwa biegowego w Jakuszycach, gdzie odbywał się Puchar Świata w tej dyscyplinie, w którym uczestniczyła m.in. Justyny Kowalczyk. W bezpośrednim sąsiedztwie Królowej Karkonoszy znajduje się placówka Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie, gdzie można z powodzeniem zaczerpnąć informacji o bieżących wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście. 

Nasz obiekt zlokalizowany jest w dzielnicy zwanej "Białą Doliną" ze względu na długo zalegający tu śnieg. W jej obrębie znajdują się liczne przedwojenne budynki pensjonatowe o urokliwej architekturze. W centrum Miasta dostępna jest mnogość punktów gastronomicznych i miejsc rozrywki, m.in. Rodzinny Park Rozrywki "Esplanada" z kolejką grawitacyjną "Alpine Coaster" oraz sąsiadujący z Esplanadą Park linowy. Miejsca te znajdują się w odległości, którą pieszo pokonacie Państwo w ok. 15 minut. Zaledwie 2 kilometry dzielą nas od otwartych w 2019 roku tras rowerowych single track oraz innych szlaków pieszo - rowerowych przebiegających przez południowy stok Gór Izerskich. 

Szklarska Poręba to jednak przede wszystkim jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dla amatorów zimowego szaleństwa. U podnóża Szrenicy znajduje się SkiArena Szrenica z dostępnymi 12 km tras do zjazdu w okresie zimowym. Mniej zaawansowanym narciarzom polecamy również mniejsze stoki narciarskie rozrzucone niemal po całej Szklarskiej Porębie. 

Historycznie Szklarska Poręba była związana z kolonią artystów - pisarzy, poetów i malarzy, tworzyli tu m.in. fraszkopisarz Jan Izydor Sztaudynger, malarz Wlastimil Hofman, czy laureat literackiej nagrody Nobla Gerhart Hauptmann. Dziś na ulicach nie brakuje śladu nowego pokolenia artystów jakimi są m.in. Zbigniew Frączkiewicz, Grzegorz Pawłowski, czy Maciej Wokan, których rzeźby można spotkać na ulicznych galeriach, ale także przy prywatnych posesjach. Każdy z wyżej wymienionych, dziś i dawniej czerpał inspiracje z lokalnej przyrody, a przede wszystkim z takich miejsc jak wodospad Szklarki, wodospad Kamieńczyka, Złoty Widok, Chybotek, czy Zakręt Śmierci. Mnogość atrakcji tych większych, ale i tych mniejszych jest trudna do policzenia, dlatego zachęcamy do przyjazdu i odkrywania ich samemu, czy w mniejszych i większych grupach.